Opłata Exit Fee może być kosztem uzyskania przychodów
Spółka rozliczy w rachunku podatkowym opłatę uiszczoną innemu podmiotowi za odstąpienie przez niego od określonego rodzaju działalności i przekazanie go na jej rzecz.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 22 stycznia 2016 r. (IBPB-1-3/4510-611/15/APO).
Wnioskodawcą jest spółka działająca w międzynarodowej grupie kapitałowej zajmującej się produkcją oraz sprzedażą kabli i przewodów. Sprzedaż produktów przez wnioskodawcę to sprzedaż pośrednia, a więc taka, która realizowana jest za pośrednictwem spółek zależnych ulokowanych w innych krajach.
Wnioskodawca planuje zmienić model dystrybucji produktów. Docelowym modelem będzie bezpośrednia sprzedaż produktów przez spółkę (bez dotychczasowych pośredników). Spółki, które obecnie zajmują się sprzedażą, będą prowadzić działalność w ograniczonym zakresie, jako podmioty zajmujące się obsługą klienta i wsparciem sprzedaży. W związku z utratą przez spółki zależne części potencjału do generowania przychodów wnioskodawca zamierza wypłacić im rekompensatę skalkulowaną na podstawie pięcioletnich prognoz zysków (Exit Fee).
Podatnik powziął wątpliwość, czy taka opłata może być dla niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta