Działalność gospodarcza twórcy nie korzysta z preferencji
Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 proc. należą się autorowi dzieła tylko wtedy, jeśli osiąga on przysporzenie ze sprzedaży praw majątkowych.
Twórca może wykonywać dzieła na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub umowy o dzieło. Prawo daje także możliwość tworzenia utworów w działalności gospodarczej oraz bez zarejestrowania firmy, jako self-publishing. Jak więc rozliczyć przychód twórców i czy mogą oni rozliczać autorskie zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w swojej działalności gospodarczej?
Uwaga! Tylko autor (nie ma znaczenia czy jest przedsiębiorcą, czy nie) może stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Natomiast przedsiębiorca niebędący autorem, który kupił autorskie prawa majątkowe od kogoś innego, nigdy nie będzie miał prawa stosować 50-proc. kosztów.
Niejednolity pogląd skarbówki
Przykład 1
Jan Iksiński prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest tworzenie programów komputerowych oraz przenoszenie majątkowych praw autorskich do utworu. Przedsiębiorca wystawia faktury za wykonany program komputerowy. Do jakiego źródła przychodów przedsiębiorca zaliczy należność otrzymaną w związku ze stworzeniem programu komputerowego? Jakie koszty uzyskania przychodu powinien zastosować?
Fiskus kwalifikuje przychód uzyskany przez podatnika ze stworzenia utworu w działalności własnej firmy na dwa sposoby: jako przychód z działalności gospodarczej lub jako przychód z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta