Interpretacja indywidualna musi odnosić się do istoty sprawy
Interpretacja indywidualna jest prawidłowa, jeśli zawiera stanowisko organu w przedmiotowej kwestii. Związanie przepisami powołanymi przez wnioskodawcę nie oznacza zobowiązania organu do wydania kompleksowej opinii prawnej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 marca 2016 r. (II FSK 167/14).
Skarżąca jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym i planuje zainwestować w irlandzką spółkę osobową, niebędącą podatnikiem podatku dochodowego według prawa irlandzkiego. W konsekwencji skarżąca stałaby się wspólnikiem i jednocześnie podatnikiem CIT z tytułu dochodów osiąganych przez spółkę irlandzką. Skarżąca zadała pytanie, czy takie zyski powinny być opodatkowane w Polsce na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o CIT, jako przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną.
Organ w wydanej interpretacji ograniczył się do stwierdzenia, że stanowisko skarżącej jest nieprawidłowe, ponieważ zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT zwalnia się od podatku fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Skarżąca złożyła skargę do WSA, podnosząc, że organ nie dokonał wykładni właściwych przepisów ustawy o CIT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta