Czy paragon fiskalny może zastąpić fakturę uproszczoną
Sprzedawcy wykorzystujący kasy, które nie pozwalają na zamieszczanie na wydrukach numeru NIP nabywcy, nie muszą go podawać. W takim przypadku dokumenty te nie zawierają jednak wszystkich danych, które muszą być na fakturze.
Karolina Gierszewska
Faktura uproszczona to faktura dokumentująca sprzedaż (tak jak „normalna" faktura). Jednak dokument ten ma ograniczoną liczbę obligatoryjnych danych (informacji), jakie należy na nim zamieścić (w porównaniu ze standardową fakturą).
Co do zasady fakturę uproszczoną (z ograniczoną liczbą danych) sprzedawca może wystawić, gdy kwota należności ogółem z tytułu sprzedaży nie przekracza 450 zł albo 100 euro (jeżeli jest określona w euro). W takiej sytuacji sprzedawca ma wybór:
- może wystawić „normalną" fakturę,
- może wystawić tzw. fakturę uproszczoną.
Faktura uproszczona została wprowadzona jako uprawnienie (a nie obowiązek) dla sprzedawców, którzy dokonują sprzedaży za drobne kwoty. Mogą oni skorzystać z tego uprawnienia, ale nie muszą. Nie ma przeciwwskazań, aby w tych przypadkach wystawiali faktury ze wszystkimi obligatoryjnymi danymi.
Nie zawsze wolno
Sprzedawca towaru/usługi nie może wystawić faktury uproszczonej w przypadku:
1. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (w tym przypadku nie umieszcza się bowiem po stronie nabywcy numeru identyfikacji na potrzeby VAT – taki numer nie istnieje). Podstawowym uproszczeniem przy wystawianiu tego typu faktur jest brak obowiązku wskazywania nazwy i adresu nabywcy towaru/usługi. Jednocześnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta