Niechciane akta Chopina
Nielegalnie wywieziony z Polski rękopis kompozytora w każdej chwili może zostać sprzedany w USA.
Karta o wymiarach 22,5 cm na 20,5 cm, papier żeberkowy (rodzaj papieru czerpanego), ślady składania, niewielkie ubytki w prawym górnym rogu. Pismo nieco wyblakłe, w języku francuskim. W prawym dolnym rogu zamaszysty, charakterystyczny podpis największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Obok data: 7 sierpnia 1835. (reporodukcja dokumentu >A1).
To dokument potwierdzający odbiór honorarium od przedstawiciela paryskiej firmy wydawniczej Maurice'a Schlesingera za sprzedaż praw autorskich do wydania we Francji: Wielkiego poloneza Es-dur op. 22 (wykorzystanego w filmie Romana Polańskiego „Pianista"), koncertu f-moll op. 21 (dedykowanego przyjaciółce Delfinie Potockiej), scherza h-moll op. 20 (z wplecionym motywem kolędy „Lulajże Jezuniu") i czterech mazurków op. 24.
Rękopis ten został sporządzony w Paryżu. Schlesinger opublikował we Francji 40 utworów Chopina.
Zaginione dokumenty
Od 4 kwietnia 2016 r. dokument ten figuruje pod numerem 10 752 w krajowym wykazie zabytków wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.
Bazę taką prowadzi Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Informacje na temat rękopisu są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta