Nieodpłatne udostępnienie kąpieliska gminnego bez VAT
W przypadku nieodpłatnego udostępniania basenu miejskiego gmina nie używa go do działalności gospodarczej, a więc w tym zakresie nie działa jako podatnik. W konsekwencji czynność ta jest wyłączona całkowicie z systemu VAT.
Gmina (podatnik VAT czynny) jest właścicielem odkrytego kąpieliska miejskiego znajdującego się na jej terenie. Jest to ogrodzona działka, na której zlokalizowane są: basen duży, basen średni, brodzik, przebieralnie, sanitariaty oraz kawiarenka. Kąpielisko miejskie funkcjonuje wyłącznie w sezonie (późna wiosna i lato), a poza sezonem jest nieczynne. Gmina ponosi bieżące wydatki związane z utrzymaniem kąpieliska miejskiego, a więc przykładowo wydatki na utrzymanie czystości na terenie kąpieliska, czyszczenie niecki basenowej, zakup środków chemicznych niezbędnych do funkcjonowania kąpieliska, zakup energii elektrycznej, dostawę wody, odprowadzanie nieczystości płynnych oraz bieżące remonty. Gmina umożliwia korzystanie z kąpieliska odpłatnie, czyli pobiera opłaty wstępu na basen, zwalniając od wnoszenia opłaty na podstawie regulaminu funkcjonowania obiektu, określone grupy wiekowe osób, tj. dzieci poniżej 5 lat oraz osoby starsze powyżej 65. roku życia. Opłaty z tytułu udostępniania kąpieliska miejskiego gmina ujmuje w rejestrach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta