Mniej pieniądza w transakcji nie wpływa na ułatwienie rozliczeń VAT
Jeśli świadczenia są przez obu kontrahentów jednakowo wyceniane i uznawane za ekwiwalentne, to każdy z nich jest jednocześnie dostawcą i nabywcą. W praktyce mają wtedy miejsce dwie równoważne wartościowo umowy sprzedaży.
Przedsiębiorcy starają się rozliczać transakcje w sposób jak najbardziej uproszczony. Nierzadko dążą do wyeliminowania z wzajemnych rozliczeń płatności pieniężnych lub zmniejszenia ich kwoty, jeśli są w stanie przekazać sobie nawzajem towary bądź usługi. Takie działanie ma swoje konsekwencje w VAT. Nie jest bowiem dopuszczalne, aby wymianę towarów czy usług rozliczać jako jedną transakcję. W efekcie każda ze stron musi pamiętać, aby prawidłowo zaraportować VAT i uniknąć problemów z fiskusem.
Wymiana świadczeń pomiędzy kontrahentami to codzienność w wielu biznesach.
Przykład
Firma kosmetyczna potrzebująca reklamy przekaże blogerce kosmetyk. Blogerka produkt ten zareklamuje na swojej stronie. Jeśli obie strony uznają, że wzajemne świadczenie ma równą wartość, to nie ma potrzeby przeprowadzania dodatkowych rozliczeń pieniężnych.
Przykład ten obrazuje istotę „umowy barterowej", w ramach której obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy bądź wykonują na swoją rzecz określone usługi. Przy czym oba świadczenia są przez strony jednakowo wyceniane i uznawane za ekwiwalentne. W rezultacie każda ze stron transakcji występuje jednocześnie w charakterze dostawcy i nabywcy. Choć brak jest w takiej sytuacji wymiany pieniądza za towar lub usługę, to w praktyce mają miejsce dwie wzajemne, równoważne wartościowo umowy sprzedaży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta