Rząd pod nadzorem kuratorskim
Agencja ratingowa Moody's nie obniżyła oceny wiarygodności kredytowej Polski, ale zrobi to, jeśli rząd będzie dążył do szybkiej realizacji obietnic wyborczych.
Grzegorz Siemionczyk
Po tym, jak w styczniu wiarygodność kredytową Polski obniżyła agencja ratingowa Standard & Poor's, decyzja Moody's, ogłoszona w sobotę w nocy, to teoretycznie dobra wiadomość dla rządu. Zdaje się potwierdzać, że – jak mówił wtedy minister finansów Paweł Szałamacha – analitycy S&P pomylili się w ocenie konsekwencji polityki PiS dla perspektyw gospodarki i finansów publicznych. W praktyce jednak decyzja Moody's może związać rządowi ręce bardziej niż nieco pochopny werdykt S&P.
Żółta kartka dla rządu
Moody's utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2 (to szósty stopień na 21-stopniowej skali), ale zmieniła jej tzw. perspektywę ze stabilnej na negatywną. To oznacza, że obniżka ratingu będzie przesądzona, jeśli zmaterializują się zagrożenia, na które agencja zwróciła uwagę w swoim komunikacie.
Jednym z nich jest wzrost deficytu sektora finansów publicznych, drugim zaś pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Polsce. Problem w tym, że – według analityków Moody's – byłyby to nieuchronne skutki realizacji obietnic wyborczych PiS.
– Moody's wyraźnie stwierdziła, że realizacja tzw. twardych zobowiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta