W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania VAT
Sprzedaż towarów i usług wiąże się często z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Wiele wątpliwości budzą zasady opodatkowania świadczeń komplementarnych do czynności głównej.
Adam Czekalski, doradca podatkowy
Koszty opłat transakcyjnych
Prowadzę działalność w zakresie m.in. sprzedaży biletów kolejowych i lotniczych. Usługi te fakturuję ze stawką zero proc. i 8 proc. VAT. Oprócz wynagrodzenia za bilet moja firma pobiera również od klientów dodatkowe opłaty za innego typu czynności, tj. w szczególności za wydrukowanie biletu, analizowanie optymalnych połączeń lotniczych lub kolejowych, opłatę transakcyjną. Moje wątpliwości dotyczą możliwości fakturowania ww. opłat dodatkowych ze stawką obniżoną zero proc. lub 8 proc. VAT. Czy te czynności powinnam fakturować ze stawką podstawową 23 proc.? Usługi są wykonywane zarówno na rzecz klientów firmowych, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Dodatkowe usługi związane ze sprzedażą biletów podlegają opodatkowaniu VAT według tej samej stawki co świadczenie główne, tj. w zależności od rodzaju usługi odpowiednio zero proc. lub 8 proc. VAT. Nie ma podstaw do ujmowania dodatkowych kwot wynagrodzenia ze stawką 23 proc. Zgodnie z poz. 154 oraz poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT krajowe usługi transportu kolejowego oraz lotniczego podlegają opodatkowaniu stawką 8 proc. VAT. Natomiast do usług zagranicznego transportu lotniczego, stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy, zastosowanie ma stawka zero proc.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta