Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydanie decyzji wymaga przeprowadzenia postępowania podatkowego

16 maja 2016 | Podatki | Joanna Zawiejska-Rataj
 
Artur Podsiadły

W trakcie kontroli lub czynności sprawdzających organ może się dowiedzieć o nieprawidłowościach w rozliczeniach przedsiębiorcy z fiskusem. Zanim wyda rozstrzygnięcie w tej sprawie, musi ją zbadać, stosując odpowiednie procedury.

Joanna Zawiejska-Rataj Artur Podsiadły

Rozpoczynając cykl artykułów dotyczących postępowania podatkowego, chcemy przede wszystkim przybliżyć przebieg tej procedury, prowadzonej zarówno po kontroli podatkowej, jak i w braku jej uprzedniego przeprowadzenia. Tym samym, w pierwszej kolejności, w niniejszym artykule omówimy głównie regulacje dotyczące wszczynania postępowania podatkowego oraz zasad jego prowadzenia, wskazując przy tym na wybrane, istotne zagadnienia, które mogą zaistnieć w jego toku.

Postępowanie podatkowe regulują głównie przepisy działu IV ordynacji podatkowej (dalej również: o.p.).

Najpierw wszczęcie

Celem postępowania podatkowego jest rozstrzygnięcie konkretnej sprawy podatkowej poprzez wydanie stosownej decyzji. Co do zasady postępowanie to ma ujawnić i wyznaczyć podatnikowi właściwą wysokość zobowiązania podatkowego oraz jego realizację. Co za tym idzie, procedura ta najczęściej zostaje wszczęta w przypadku uprzedniego stwierdzenia przez organ nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych po pozyskaniu przez organy podatkowe wiedzy o nieprawidłowościach w tym zakresie, np. w toku kontroli podatkowej lub w ramach innych postępowań takich jak czynności sprawdzające czy tzw. kontrola krzyżowa.

Z urzędu

Przepisy ordynacji podatkowej nie uzależniają możliwości wszczęcia postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10446

Wydanie: 10446

Spis treści

Dobra Firma

Zamów abonament