Jak obronić ceny stosowane z podmiotami powiązanymi
Nowe przepisy bez wątpienia umożliwią organom podatkowym skuteczniejszą kontrolę przedsiębiorców w zakresie cen transferowych poprzez dostęp do szerszego zakresu informacji.
Michał Kubik Natalia Kotlarek
Ceny transferowe są przedmiotem coraz większego zainteresowania ze strony organów podatkowych. W trakcie kontroli organy te mogą kwestionować poziom ponoszonych kosztów czy przychodów uzyskiwanych przez podatników w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Aby temu zapobiec, podatnicy z kolei mają prawo podjąć działania mające na celu uzasadnienie rynkowego charakteru stosowanych cen. Można to osiągnąć poprzez przeprowadzenie analizy porównawczej cen transferowych (ang. benchmarking study).
Obecnie podatnicy nie są zobligowani do sporządzania analiz porównawczych cen. Jednak od 2017 roku nastąpi rewolucja w przepisach o cenach transferowych. Zaczną obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi tzw. analiza danych porównawczych stanie się obligatoryjnym elementem dokumentacji cen transferowych dla podatników uzyskujących przychody lub koszty powyżej 10 mln euro. Przepisy te będą mieć po raz pierwszy zastosowanie w odniesieniu do dokumentacji za 2017 rok, którą trzeba będzie sporządzić do końca marca 2018 roku. Nowe przepisy bez wątpienia umożliwią organom podatkowym skuteczniejszą kontrolę podatników w zakresie cen transferowych poprzez dostęp do szerszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta