Chorzy na HIV z niepokojem patrzą w przyszłość
W Polsce od kilku lat liczba zgonów spowodowanych AIDS zmalała niemal do zera. Specjaliści alarmują jednak, że pojawiły się zagrożenia, które mogą powodować, iż problem powróci.
W niedzielę przypadał Dzień Pamięci Osób Zmarłych na AIDS. Polska według opinii ekspertów od wielu lat stanowi model dla krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, jak opiekować się pacjentami z HIV, aby wcześnie chorobę wykryć i by pacjent mógł żyć z nią przez długie lata.
Dowodem na to była choćby konferencja, która odbyła się w lutym tego roku w Warszawie. Przyjechali na nią przedstawiciele kilkunastu krajów z Europy Środkowej i Wschodniej, podpisując na koniec deklarację nawołującą do wprowadzenia jednolitych – wzorowanych na Polsce standardów we wszystkich krajach regionu.
– Najpierw walczyliśmy, aby AIDS zabiło jak najpóźniej – tłumaczy Mateusz Liwski, prezes Fundacji Res Humanae.
Później pojawiły się leki, które rozwój wirusa HIV opóźniały, wydłużając życie zakażonych HIV o rok.
Leków tych trzeba jednak było brać kilkanaście dziennie i zmagać się z efektami ubocznymi. Niszcząc wirusa, niszczyły również pacjenta.
Dzisiaj w przypadku nowych leków często wystarczy jedna tabletka dziennie, aby terapia była skuteczna. Priorytetem w poszukiwaniach nowych terapii jest dziś już nie tyle ich skuteczność, ile bezpieczeństwo leczenia zapewniające ograniczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta