Lista związkowców musi być w terminie
Jeśli zakładowa organizacja związkowa nie przekaże pracodawcy liczby członków, podjęte przez niego czynności bez wymaganego współdziałania ze związkiem nie są wadliwe. Aż do dnia podania tej informacji.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 20 listopada 2013 r. (II PK 56/13).
Powód domagał się od pozwanego urzędu miejskiego odszkodowania za wypowiedzenie stosunku pracy z naruszeniem art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej: ustawa). Pracodawca uważał, że ochrona ta zależy od tego, czy organizacja związkowa, do której należy pracownik, ma status zakładowej (zoz). Ponieważ w ocenie pracodawcy organizacja nie przedstawiła informacji o liczbie członków zgodnie z art. 251 ust. 2 ustawy, pracodawca nie musiał uwzględnić ograniczenia wynikającego ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Powodowi złożono oświadczenie o wypowiedzeniu angażu z przyczyn niedotyczących pracownika. Po jego doręczeniu związek zawodowy pracowników samorządowych, którego przewodniczącym był powód, poinformował pracodawcę w trybie art. 251 ust. 2 ustawy, że skupia 33 członków. 13 stycznia 2011 r. pracodawca zwrócił się do tej organizacji z pytaniem, czy należy do niej jeden z pracowników, z którym rozwiązano stosunek pracy.
Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta