Pracownik upomni się o nieprawidłowo zabraną pensję
Zgoda etatowca na potrącenia z wynagrodzenia musi być pisemna. Ma też dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności, obejmować sprecyzowaną jej wysokość i terminy ujęć.
Byłemu już pracownikowi potrąciłem z wynagrodzeń miesięcznych łącznie ok. 6 tys. zł za braki w mieniu powierzonym (stoisko handlowe). Co prawda spoczywała na nim za nie odpowiedzialność, ale nie wyraził zgody wprost na piśmie na potrącenia. Jedynie w umowie było ogólne zobowiązanie, że zgadza się na przyszłe ujęcia. Czy postąpiłem prawidłowo? Czy pracownik może domagać się zwrotu tych kwot? – pyta czytelnik.
Z art. 86 § 1 kodeksu pracy wynika, że pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Natomiast art. 87 k.p. stanowi, że z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek społecznych oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – wolno potrącić tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta