Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za złamanie zasady pięciodniowego tygodnia pracy szefowi grozi grzywna

19 maja 2016 | Praca i ZUS | Aleksander Kuźniar
Rekompensata dodatkowej pracy pana Wojciecha w cztery soboty marca i kwietnia
źródło: Rzeczpospolita
Rekompensata dodatkowej pracy pana Wojciecha w cztery soboty marca i kwietnia
Aleksander Kuźniar
źródło: materiały prasowe
Aleksander Kuźniar

Dnia wolnego za aktywność w innym dniu bez zadań trzeba udzielić etatowcowi do końca tego samego okresu rozliczeniowego. Wyjątek dotyczy pracowników instytucji kultury. Oni mogą to połączyć z urlopem wypoczynkowym.

Aleksander Kuźniar

Każdemu zatrudnionemu na etacie należy zapewnić przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy w okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że może on pracować więcej niż pięć dni w jednym, dwóch czy nawet kilku tygodniach okresu rozliczeniowego, ale ogólny bilans jego aktywności (podzielenie liczby przepracowanych dni w okresie rozliczeniowym na liczbę tygodni tego okresu) nie może przekroczyć przeciętnie pięciu dni w tygodniu.

Przykład

W pierwszych tygodniach okresu rozliczeniowego pracownik może pracować po sześć dni w każdym z nich, a ostatni tydzień musi mieć w całości wolny. Spowoduje to, że przeciętna liczba jego dni pracy w okresie rozliczeniowym nie będzie wyższa niż pięć i tym samym nie zostaną naruszone przepisy o czasie pracy.

Taką gwarancję zapisano zarówno w art. 129 kodeksu pracy formułującym ogólne normy czasu pracy, jak i w art. 147 k.p. Zgodnie z nim w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący zadania w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Obiektywnie niemożliwe

Nawet wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10449

Wydanie: 10449

Spis treści
Zamów abonament