Fiskus ma sposoby na pozbywających się majątku
Gdy podatnik uchyla się od regulowania zobowiązań publicznoprawnych, Skarb Państwa może korzystać zarówno z ochrony przysługującej prywatnym wierzycielom, jak i z dodatkowych instrumentów przewidzianych w ordynacji podatkowej.
Marta Nowak
Znanym i stosowanym przez podatników, choć niewłaściwym z etycznego punktu widzenia, sposobem unikania realizacji swoich zobowiązań jest pozbywanie się składników majątku, które mogłyby być przedmiotem egzekucji. Sposób ten często jest skuteczny, jeśli wierzycielem jest pomiot prywatny. Skarb Państwa ma jednak znacznie lepszą pozycję. Nie dość, że posiada więcej informacji o dłużniku niż każdy inny wierzyciel (ma przecież nasze zeznania podatkowe – opodatkowane są wszelkie transakcje, które są przeprowadzane zgodnie z prawem), to został wyposażony przez ustawodawcę w dodatkowe (obok cywilnoprawnych, z których korzystają zwykli śmiertelnicy) instrumenty prawne do zabezpieczania skuteczności swych egzekucji.
Zabezpieczenia wierzytelności
Prywatny podmiot może co do zasady żądać zabezpieczenia wierzytelności wymagalnych (po bezskutecznym upływie terminu płatności) i o których istnieniu jest przekonany. Skarb Państwa ma szersze pole manewru. Zobowiązania podatkowe mogą zostać zabezpieczone nawet przed terminem ich płatności. Przesłanką jest np. trwałe nieuiszczanie „wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym" (art. 33 § 1 ordynacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta