Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wskutek potrącenia wierzytelności mogą się umorzyć

27 maja 2016 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz

Potrącenia dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Jest to jednostronna czynność prawna, nie wymaga zatem zgody adresata na jego wydanie i przyjęcie.

Anna Borysewicz

Instytucja potrącenia jest przydatna w świecie biznesu. Gdy bowiem dwóch przedsiębiorców jest wobec siebie dłużnikami i wierzycielami, każdy z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli ich przedmiotem są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku (czyli bez cech indywidualizujących), a obie wierzytelności są wymagalne (co następuje od następnego dnia po upływie terminu spełnienia zobowiązania) i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym (czyli przysługuje im przymiot zaskarżalności). Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości tej niższej.

Potrącenia dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie >patrz wzór oświadczenia o potrąceniu wierzytelności. Jest to jednostronna czynność prawna, nie wymaga zgody adresata na wyartykułowanie oświadczenia i jego przyjęcie. Może ono mieć dowolną postać, dopuszczalne jest wysłanie go e– mailem, czy faksem. Oświadczenie jest złożone adresatowi z chwilą, w której doszło do niego w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jego treścią. Gdy zaś jest ono elektroniczne, uważa się, że doszło do innej osoby w momencie wprowadzenia go do środka komunikacji elektronicznej tak, aby mogła je przeczytać. Zaistnienie stanu, w którym adresat oświadczenia mógł się zapoznać z jego brzmieniem, to moment, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10455

Wydanie: 10455

Spis treści
Zamów abonament