Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia później, ale z dopłatą

27 maja 2016 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

Decyzję w sprawie prawa do emerytury lub ustalenia jej wysokości po raz pierwszy ZUS wydaje w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

Tak stanowi art. 118 ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). Jeśli prawo do świadczenia lub jego wysokości zostanie ustalone orzeczeniem organu odwoławczego, za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności uważa się też dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli ZUS nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Wydając orzeczenie, sąd stwierdza odpowiedzialność ZUS.

Najszybciej jak to możliwe

Gdy na podstawie przedstawionych dowodów nie można ustalić prawa lub wysokości świadczenia, za datę wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się datę końcową dodatkowego terminu do przedstawienia niezbędnych dowodów, wyznaczonego przez ZUS albo datę ich ujawnienia. Te zasady stosuje się odpowiednio przy wypłacie wynikającej z decyzji ZUS ponownie ustalającej prawo do świadczenia lub jego wysokość. Warunek – wypłata następuje w najbliższym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10455

Wydanie: 10455

Spis treści
Zamów abonament