Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócony obejmuje tę samą, a nie taką samą pracę

27 maja 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Restytucja poprzedniego zatrudnienia po wyroku korzystnym dla podwładnego następuje na warunkach 
z chwili rozwiązania angażu. Szef nie musi ich ponownie określać.

Jeżeli pracodawca przegra proces i sąd orzeknie o przywróceniu zwolnionego na poprzednich warunkach, firma powinna umożliwić mu wykonywanie dawnej pracy. To przywrócenie należy rozumieć dosłownie.

Sprzed zwolnienia

Ma ono doprowadzić do restytucji poprzedniego stosunku pracy o dotychczasowej treści. Restytucję zatrudnienia trzeba więc zrealizować dokładnie, o czym przypomniał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 listopada 2003 r. (I PK 490/02). Przywrócenie do pracy następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy i szef nie musi ich ponownie określać przez wskazanie stanowiska pracy, warunków wynagradzania i innych elementów treści stosunku pracy.

Analogicznie tłumaczył SN w wyroku z 3 grudnia 2009 roku (II PK 104/09). Przywrócenie na poprzednich warunkach polega w szczególności na dopuszczeniu etatowca do wykonywania pracy tego samego rodzaju, a więc do czynności na stanowisku zajmowanym przed ustaniem umowy. Nie wolno więc przywróconego np. ślusarza zatrudnić na stanowisku portiera, sekretarki na posadzie recepcjonistki czy informatyka jako kierowcy, choćby nawet wynagrodzenie na obu tych stanowiskach było jednakowe. Przywrócenie na poprzednich warunkach w rozumieniu art. 45 § 1 k.p. oznacza objęcie tej samej, a nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10455

Wydanie: 10455

Spis treści
Zamów abonament