Pieniądze dla seniora po ustaniu zatrudnienia
Emerytura przyznana przez ZUS z urzędu, gdy ubezpieczony nadal jest na etacie, nie daje mu prawa do żądania odprawy emerytalnej. Taka osoba nie spełnia wymogu ustania stosunku pracy.
Od roku 1988 r. przebywałam na okresowych rentach chorobowych z różnych zakładów, w których byłam zatrudniona poniżej pięciu lat. W 1996 r. wyrokiem sądu otrzymałam II grupę inwalidzką na stałe i byłam na rencie do 29 lutego 2016 r. Od 1 marca 2016 r. nabyłam prawa do emerytury z urzędu. Dalej zachowuję stopień niepełnosprawności, lecz mam przy tym wypłacaną emeryturę i na razie nie zwalniam się z etatu. Czy zakład powinien wypłacić mi odprawę emerytalną z chwilą otrzymania emerytury z urzędu, czy dopiero wtedy, gdy będę całkowicie odchodzić z pracy?
ZUS przyznaje emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek emerytalny. Tak stanowi art. 24a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna).
Przyznanie z urzędu
Emeryturę taką przyznaje się osobom, które w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta