Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze dla seniora po ustaniu zatrudnienia

27 maja 2016 | Dobra Firma | Wiesław Piesio
źródło: Rzeczpospolita

Emerytura przyznana przez ZUS z urzędu, gdy ubezpieczony nadal jest na etacie, nie daje mu prawa do żądania odprawy emerytalnej. Taka osoba nie spełnia wymogu ustania stosunku pracy.

Od roku 1988 r. przebywałam na okresowych rentach chorobowych z różnych zakładów, w których byłam zatrudniona poniżej pięciu lat. W 1996 r. wyrokiem sądu otrzymałam II grupę inwalidzką na stałe i byłam na rencie do 29 lutego 2016 r. Od 1 marca 2016 r. nabyłam prawa do emerytury z urzędu. Dalej zachowuję stopień niepełnosprawności, lecz mam przy tym wypłacaną emeryturę i na razie nie zwalniam się z etatu. Czy zakład powinien wypłacić mi odprawę emerytalną z chwilą otrzymania emerytury z urzędu, czy dopiero wtedy, gdy będę całkowicie odchodzić z pracy?

ZUS przyznaje emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek emerytalny. Tak stanowi art. 24a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna).

Przyznanie z urzędu

Emeryturę taką przyznaje się osobom, które w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10455

Wydanie: 10455

Spis treści
Zamów abonament