Kodeks cywilny odnosi się do spółek
Z powództwem o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z ustawą mogą wystąpić tylko określone osoby i to w stosunkowo krótkim czasie.
Prawo spółek handlowych jest gałęzią prawa cywilnego, w której kręgu zainteresowań znajdują się między innymi zasady tworzenia oraz funkcjonowania spółek osobowych i kapitałowych.
W założeniu ustawa z 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych miał być aktem prawnym regulującym w możliwie pełnym zakresie problematykę ustroju spółek. Jednak w ramach praktyki stosowania tego kodeksu powstały różne problemy związane z odpowiednim użyciem norm prawnych zawartych w kodeksie cywilnym.
Jakie przepisy
Artykuł 2 kodeksu spółek handlowych stanowi, iż „w sprawach określonych w art. 1 § 1 nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Jeżeli wymaga tego właściwość (natura) stosunku prawnego spółki handlowej, przepisy kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio". Przytoczony przepis normuje generalne zasady stosowania przepisów kodeksu cywilnego w ramach prawa handlowego. W myśl obowiązującej w polskim systemie prawnym generalnej zasady jedności prawa cywilnego, kodeks spółek handlowych przewiduje po pierwsze, zasadę stosowania wprost przepisów kodeksu cywilnego w przypadkach nieuregulowanych przez przepisy kodeksu spółek handlowych. Po drugie, określa zasadę stosowania odpowiednio tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta