Czas na ocenę wykonania budżetu w 2015 r.
Nieudzielenie absolutorium wójtowi jest równoznaczne z podjęciem inicjatywy w sprawie przeprowadzenia referendum odwoławczego. W powiecie i województwie uchwała taka jest tożsama z wnioskiem o odwołanie zarządu.
Michał Cyrankiewicz
Udzielanie absolutorium wójtowi, a w powiecie i województwie zarządowi, należy do wyłącznej właściwości rady (sejmiku). Wynika to zarówno z przepisów ustawy o finansach publicznych, jak i z samorządowych ustaw ustrojowych: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa. Z przepisów tych wynika, że uchwałę w sprawie absolutorium organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady (sejmiku). Jednak zanim taka uchwała zapadnie organ stanowiący winien zapoznać się z określonymi dokumentami zawierającymi informacje o przebiegu wykonania budżetu, wraz z opiniami o rzetelności i prawidłowości sporządzenia tych dokumentów.
Zanim zapadnie uchwała
Uchwałę w sprawie absolutorium rada (sejmik) podejmuje do 30 czerwca roku następującym po roku budżetowym. Jak wyjaśnia Henryk Dzwonkowski (tak w ustawie o finansach publicznych. Komentarz prawno-finansowy, Wydawnictwo Sejmowe 2014 r.) przed podjęciem uchwały w sprawie absolutorium rada (sejmik) mają obowiązek zapoznać się ze:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego (JST),
- sprawozdaniem finansowym,
- opinią biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego,
- opinią regionalnej izby obrachunkowej o sprawozdaniu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta