Właściwa struktura informacji
Nie tak łatwo podać receptę na dobrze ustrukturyzowaną informację. Znacznie łatwiej jest wskazać przykłady tekstów, które w tej konkurencji wypadają dość słabo.
„Państwo sprawdza naszą inteligencję", pisze Marcin Wicha w jednym z tekstów składających się na książkę „Jak przestałem kochać design". Odnosi się w tym przypadku do mało czytelnej broszury wyborczej, która swego czasu sprawiła wyborcom sporo kłopotów (zaskakująco wiele głosów oddano na pierwszą pozycję pierwszej listy). Jako specjalista od projektowania stwierdza, że opakowaniom na chipsy czy słone paluszki poświęca się więcej uwagi niż wzorowi kart do głosowania, nie mówiąc już o kwitkach na poczcie.
Jest w tym sporo racji. Trzeba wykazać się inteligencją, żeby zapisać dziecko do nierejonowego gimnazjum czy do żłobka w Warszawie. Dostępne w sieci instrukcje nie ułatwiają zadania. Gdyby nie infolinia dla rodziców, obsługiwana (w przypadku kandydatów do gimnazjów) przez bardzo cierpliwych pracowników urzędów dzielnic, byłoby naprawdę ciężko.
Trudna droga do gimnazjum
„Harmonogram działań kandydata do samorządowego gimnazjum w ramach elektronicznej rekrutacji na rok szkolny 2016/2017" na pierwszy rzut oka wygląda przystępnie. To tabela składająca się z 14 wierszy, opisujących poszczególne etapy działań. Sęk w tym, że w jednej tabeli ujęto działania różnych grup kandydatów.
Pierwszy podział przebiega na linii „uczniowie szkół podstawowych prowadzonych przez m.st....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta