Szkoła czasem nie odpowiada za podnoszenie kwalifikacji
Nauczycielowi kształcącemu się na studiach podyplomowych nie zawsze przysługuje urlop szkoleniowy.
Pracodawca – zgodnie z art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy – obowiązany jest ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten został podniesiony do jednej z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17). Wydawałoby się, że odpowiednie warunki kształcenia gwarantuje nauczycielom Karta Nauczyciela. Jednak najczęściej zdobywają oni dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych. A dyrektorzy szkół często nie zwracają uwagi, że zakres świadczeń przysługujących nauczycielom – słuchaczom studiów podyplomowych – uregulowany jest w odrębnych przepisach. Od 1 października 2011 r. został on znacznie ograniczony.
Nie wszystko na jedną kartę
Z pozoru wydaje się, że Karta Nauczyciela w art. 68 ust. 1 każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć gwarantuje urlop płatny dla dalszego kształcenia oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Jednak w ust. 2. uprawnienie do uregulowania szczegółowych zasad udzielania urlopów, ulg i świadczeń oraz organy uprawnione do ich udzielania ustawa scedowała na ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Minister edukacji narodowej określił je w rozporządzeniu z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta