Nie ma znaczenia jakim celom służy inwestycja
Bez wpływu na odliczenie VAT pozostanie sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 maja 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-187/16/KS) rozstrzygnął kwestię odliczenia podatku VAT od inwestycji realizowanej przez gminę w zakresie rozbudowy budynku szkoły i instalacji paneli fotowoltaicznych.
We wniosku o interpretację gmina wskazała, że inwestycja służyć będzie do realizacji jej zadań własnych w zakresie edukacji. Nakłady poniesione w związku z instalacją zostaną przekazane jednostce budżetowej (szkole) w drodze czynności nieodpłatnej, ponieważ zwiększą wartość nieruchomości przekazanej szkole w trwały zarząd. Instalacja układów fotowoltaicznych służyć będzie wytwarzaniu energii elektrycznej na potrzeby pokrycia własnego zapotrzebowania jednostki. Szkoła jest aktualnie odrębnym podatnikiem VAT (zwolnionym podmiotowo) i prowadzi jedynie działalność gospodarczą zwolnioną z VAT (wpłaty za wyżywienie).
Gmina zamierza dokonać centralizacji rozliczeń VAT dopiero z dniem 1 stycznia 2017 r. Zakończenie inwestycji jest planowane na grudzień 2017 r. Szkoła nie będzie pobierała opłat z tytułu udostępniania pomieszczeń na potrzeby społeczności lokalnej. Gmina zaznaczyła jednak, że może się zdarzyć taka sytuacja, że powstanie nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowanej przez zainstalowane panele fotowoltaiczne, a w związku z tym po stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta