Pieniądze na czynszówki, noclegownie, ratusze
Do samorządów płyną miliony złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. A gminy budują, remontują i rewitalizują nieruchomości.
Bezzwrotnych dotacji na lokale socjalne, komunalne i chronione (m.in. dla wychodzących z rodzin zastępczych wychowanków) Bank Gospodarstwa Krajowego udziela od 2007 r. w ramach Funduszu Dopłat.
Samorządy mogą przeznaczyć dotację także na wykup mieszkań zakładowych oraz tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych. Dotacje pokrywają 30–50 proc. kosztów inwestycji – budowy mieszkań, remontów, przebudowy i adaptacji nieruchomości.
W koszarach i młynach
Jak podaje BGK, z Funduszu Dopłat skorzystało do tej pory 512 inwestorów oraz 38 TBS-ów. Pieniądze popłynęły m.in. do Warszawy, gdzie koszt najdroższej inwestycji to 39,75 mln zł. Kołobrzeg wygrywa ranking na najdroższy projekt (10,2 mln zł) realizowany z TBS. Zabrze prowadzi zaś najwięcej, bo 67 inwestycji. Wśród ciekawszych przedsięwzięć są przebudowy koszar w Kostrzynie nad Odrą i młyna w Sopocie. Świętochłowice modernizują XIX-wieczną szkołę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta