Zasiłek to wypadkowa sumy składników pensji
Pracownicy na pytanie: ile dostaniesz za zwolnienie lekarskie, często odpowiadają, że będzie to 80 proc. wynagrodzenia. Zwykle nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą.
Podstawę zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku krótszego zatrudnienia pod uwagę bierze się natomiast pensję za pełne miesiące ubezpieczenia.
Nie tylko zasadnicze
Pracodawcy często wychodzą z założenia, że podstawą wynagrodzenia/zasiłku chorobowego jest wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, mimo że wypłacają też dodatkowe składniki płacy. Jednak to, czy dany składnik wynagrodzenia wchodzi do podstawy zasiłkowej, zależy od zasad jego wypłaty. Jeśli podlega on zmniejszeniu za czas absencji chorobowej, trzeba go uwzględnić w wyliczeniach.
Z tego powodu bardzo ważne jest, aby doprecyzować warunki wypłaty takich składników w obowiązującym w firmie regulaminie lub w innych aktach. Jeżeli bowiem kwestia ta nie jest uregulowana i nie ma żadnych postanowień odnośnie utraty czy zachowania prawa do danego składnika za okres pobierania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta