Specjalne warunki dla chińskich inwestorów
Polskie władze liczą na przyciągnięcie większych inwestycji. Do tej pory sięgają one tylko 450 mln euro. Rosnąć ma też wymiana handlowa, m.in. dzięki ułatwieniom w eksporcie naszej żywności.
Adam woźniak
W poniedziałek prezydenci Andrzej Duda i Xi Jiping przyjęli deklarację o strategicznym partnerstwie Polski i Chin. Jedną z jego części będzie rozwijanie współpracy m.in. w gospodarce i handlu (także elektronicznym), finansach, transporcie i logistyce, infrastrukturze, energetyce, rolnictwie oraz ochronie środowiska. Także w realizacji kluczowych strategii obu krajów (polskiego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" oraz chińskiej One Belt One Road) założono podejmowanie wspólnych przedsięwzięć.
Podpisano pierwsze umowy mające ułatwić eksport polskiej żywności na rynek chiński. Dotyczą kontroli sanitarnej polskich jabłek i mięsa drobiowego oraz postępowania związanego z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF).
Według Zhi Shupinga, chińskiego ministra kierującego urzędem nadzoru nad jakością i kwarantanną, chodzi o wypracowanie takich zasad, które gwarantują wysyłkę mięsa tylko z terenów wolnych od choroby. – Jeśli się to uda, będzie można wznowić eksport wieprzowiny z Polski do Chin – powiedział.
Strefy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta