Zmiany w prawie zamówień publicznych
Intencją projektodawców nowelizacji było odbiurokratyzowanie postępowań i większe niż do tej pory wykorzystanie innowacji w przetargach publicznych.
Od lat słychać głosy, że przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie tylko nie nadążają za zmieniającą się błyskawicznie rzeczywistością, ale wręcz, poprzez swój skostniały i nadmiernie biurokratyczny charakter, skutecznie zniechęcają wykonawców do ubiegania się o zamówienie. Dlatego należy docenić zmiany przewidziane w najnowszej nowelizacji tej ustawy. Jedną z nich jest odejście od archaicznych rozwiązań na rzecz odformalizowania i uelastycznienia procedury, a także wdrożenia innowacyjnych mechanizmów.
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia
Omawianie zmian mających uprościć procedurę udzielania zamówień publicznych należy zacząć od przybliżenia flagowego rozwiązania, jakim jest Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) oraz konsekwencji z nim związanych.
JEDZ stanowi wstępne oświadczenie wykonawcy w zakresie wszelkich okoliczności istotnych z punktu widzenia udziału w postępowaniu. Podstawowe założenie przyświecające wprowadzeniu tego narzędzia sprowadza się do rezygnacji z obowiązku składania licznych dokumentów potwierdzających najróżniejsze okoliczności.
Wśród dokumentów dotychczas składanych przez wykonawców uczestniczących w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego znajdowały się zaświadczenia z urzędu skarbowego, ZUS-u, potwierdzające niekaralność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta