Centralizacja rozliczeń VAT w gminach
Czynności wykonywane przez Zakład Usług Komunalnych nie podlegają centralizacji rozliczeń, gdy wykonuje on kompetencje w imieniu organu władzy publicznej.
Zakłady Usług Komunalnych tworzone są przez gminy w celu wykonywania zadań własnych. Mogą działać, jako samodzielne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub zakłady budżetowe. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy podlegają centralizacji rozliczeń podatku VAT i jeśli tak, to, w jakim zakresie, należy rozważyć wiele czynników, które postaramy się przybliżyć w dalszej części artykułu.
Konsekwencje wyroku
Punktem wyjścia całej reformy konsolidacyjnej jest wyrok TSUE z 29 września 2015 r. sygn. C-276/14, w którym jednostki budżetowe zostały uznane za jednostki zależne od gmin, a zatem nie mogą być traktowane, jako samodzielni podatnicy podatku VAT. Powyższy wyrok prezentuje odmienny pogląd niż dotychczasowe interpretacje organów podatkowych oraz wyroki sądów. Jego następstwem jest uchwała siedmiu sędziów NSA z 26 października 2015 r. sygn. I FPS 4/15, która wykładnię wyroku TSUE przenosi na kwestię zakładów budżetowych. Dotąd uznawane były zazwyczaj (w zależności od stanowiska organów podatkowych) za podatników VAT prowadzących samodzielną działalności gospodarczą, pod względem organizacyjnym, majątkowym oraz finansowym, czyli za jednostki niezależne od tworzących je gmin. Po wyroku TSUE i uchwale NSA uznawane są wyłącznie za podmioty podległe jednostkom je tworzącym, które nie mogą działać, jako odrębni podatnicy VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta