Nowy pobyt w Unii Europejskiej – nowy wniosek azylowy
Obywatel państwa nienależącego do Unii Europejskiej lub bezpaństwowiec może złożyć nowy wniosek azylowy w kolejnym państwie członkowskim, jeżeli po przekazaniu dokumentów po raz pierwszy wyjechał ze Wspólnoty na co najmniej trzy miesiące.
Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
Skutkiem tej zasady jest reguła polegająca na tym, że kiedy po kilkumiesięcznej przerwie pobytu w Europie przybysz powtórnie złoży wniosek azylowy, dokument ten zostanie uznany za całkowicie nowy. A zatem rozpoczynający nową procedurę w sprawie. Tym samym inne może być państwo odpowiedzialne za rozpatrzenie dokumentów niż to, które pierwotnie wybrał zainteresowany. Właściwość tę, związaną z koniecznością przeprowadzenia postępowania i ewentualnego przyjęcia imigranta, musi więc ustalić nowe państwo członkowskie, do którego się on zwrócił.
Byle nie na Bałkanach
Problem, czy kolejne państwo, które miałoby udzielić azylu uciekinierowi z Syrii, musi rozpocząć stosowną procedurę, skoro inne państwo członkowskie zgodziło się go przejąć, rozważał luksemburski Trybunał Sprawiedliwości na wniosek apelacyjnego sądu administracyjnego w Sztokholmie. George Karim złożył bowiem najpierw dokumenty w Słowenii, ale po roku, w ciągu którego wyjeżdżał z powrotem na Bliski Wschód, zdecydował, że będzie starać się o azyl w Szwecji. Przekazał wobec tego ponowny wniosek w sztokholmskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta