Dotacje z Unii na rozwój branży motoryzacyjnej
FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Robotyzacja procesów produkcyjnych, wypracowanie technologii regeneracji części i komponentów lub związanych z odzyskiem surowców, tworzenie nowych jednostek napędowych – to nowe zadania konkursowe. Takim zagadnieniom mogą być poświęcone badania i prace rozwojowe, na które przedsiębiorcy w sumie dostaną 250 mln zł.
Michał Kołtuniak
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs z działania 1.2 „Sektorowe programy B+R" programu „Inteligentny rozwój". Tym razem jest on skierowany do przedsiębiorców działających w branży motoryzacyjnej. Zgłaszane projekty badawcze i rozwojowe muszą bowiem wpisywać się w zakres tematyczny programu „InnoMoto" i realizować przyjęte w nim cele.
Szerokie horyzonty
A te obejmują m.in. opracowanie i/lub wdrożenie nowych (zmodyfikowanych) technologii, produktów, procesów:
- usprawniających produkcję oraz obniżających jej energo-, wodo-i materiałochłonność,
- regeneracji, które pozwolą na regenerację części i komponentów motoryzacyjnych (utylizowanych obecnie po zakończeniu cyklu życia),
- recyklingu i utylizacji odpadów pochodzących z pojazdów mechanicznych,
- lekkich pojazdów osobowych o napędzie alternatywnym (np. elektrycznym - EV, hybrydowym – HEV, wodorowym – H2, sprężonym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta