Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwota za rezygnację z samochodu powiększy firmowe koszty

28 września 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

CIT

Wypłacając pracownikom rekompensatę za to, że odmówili korzystania ze służbowego auta, spółka działa racjonalnie. Ogranicza w ten sposób wydatki na zakup i utrzymanie pojazdów.

- Spółka zapewnia niektórym pracownikom (kadrze menadżerskiej – członkom zarządu, dyrektorom, kierownikom) samochody służbowe. Jest to jeden z elementów polityki personalnej. Spółka posiada regulamin, w którym uregulowane są kwestie związane z przyznawaniem samochodów służbowych. Z uwagi na znaczne koszty nabycia i utrzymania aut (m.in. paliwo, ubezpieczenia, naprawy) spółka wprowadziła do regulaminu możliwość rezygnacji przez pracowników z przyznania samochodu służbowego, w zamian za wypłatę określonej kwoty (nazywanej w regulaminie wewnętrznym ryczałtem). Rezygnujący z auta pracownik składa w tej sprawie pisemne oświadczenie. Kwota ryczałtu wypłacana jest w okresach miesięcznych jako przychód ze stosunku pracy dla beneficjenta, podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu ZUS wg zasad ogólnych. Średnio są to kwoty rzędu 800 – 2000 zł miesięcznie w zależności od funkcji pełnionej w spółce przez daną osoę. Z kolei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10560

Wydanie: 10560

Spis treści
Zamów abonament