Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obywatelu, nie bój się prawnika

28 września 2016 | Rzecz o prawie | Maria Ślązak

Nasze środowiska chcą włączyć się w działania, które uczynią usługi prawne tak samo dostępnymi jak opieka medyczna – zapewnia prawnik.

Obecnie szeroko dyskutowana, zarówno w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (IBA), jak i Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawników (ABA), jest potrzeba modernizacji usług prawnych, tak by zapewnić rzeczywisty dostęp do wymiaru sprawiedliwości, w tym porad prawnych wszystkim obywatelom. Środowiska prawnicze widzą potrzebę aktywnego włączenia się w działania, które zapewnią tę dostępność na takim samym poziomie jak usług medycznych.

Inne czynniki, które wymuszają rozważania o tym problemie, to gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii, tzw. demokratyzacja wiedzy zdobywanej przez internet, powstawanie platform elektronicznych, za pośrednictwem których udzielane są porady prawne, dostarczane wzorce dokumentów, spory rozwiązywane online. Coraz większą rolę odgrywają narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję i analizę danych masowych; coraz bardziej popularna jest obecność na rynku usług prawnych osób spoza zawodów zaufania publicznego.

Muszą się o tym dowiedzieć

Dostęp do wymiaru sprawiedliwości ma ułatwić zwłaszcza edukacja prawna społeczeństwa zarówno o przysługujących obywatelom prawach, jak i sposobie ich dochodzenia. Jeżeli bowiem obywatel nie wie, do kogo się zwrócić,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10560

Wydanie: 10560

Spis treści
Zamów abonament