Polacy czekają na prostą spółkę akcyjną
W dyskusji o modernizacji prawa korporacyjnego najważniejsze jest to, jakie narzędzia i rozwiązania zaproponować przedsiębiorcom – zauważa ekspert.
Ministerstwo Rozwoju postuluje wprowadzenie do kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej. Jej podstawowe założenia zostały przedstawione w lipcu tego roku, kiedy ministerstwo opublikowało zarys koncepcji prostej spółki akcyjnej (PSA). PSA ma być wehikułem inwestycyjnym zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców z branż innowacyjnych.
Ministerstwo zaprosiło wszystkich chętnych do komentowania opisanych propozycji. Co ciekawe, chyba po raz pierwszy w historii polskiej legislacji – konsultacje projektu prowadzone były obok metody tradycyjnej (polegającej na przysyłaniu uwag w formie pisemnej) również w formie paneli dyskusyjnych. Ministerstwo zorganizowało trzy spotkania, na które wstęp był wolny dla wszystkich, każdy mógł przedstawić swoją opinię.
Dyskusję o PSA można podsumować stwierdzeniem, że panuje ogólna zgoda co do konieczności unowocześnienia polskich przepisów korporacyjnych. Pewna część komentatorów krytykuje jednak powołanie do życia PSA, argumentując, że lepiej byłoby prowadzić tę modernizację w ramach już istniejących spółek kapitałowych.
„Lepiej i gorzej" to arbitralna kwalifikacja. Można długo prowadzić akademicką dysputę, co jest lepsze, a co gorsze, ale będzie to dysputa dla wąskiego grona koneserów. Podczas prekonsultacji jeden z obecnych na sali przedsiębiorców powiedział jasno, że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta