Sposób na zbiorową amnezję
Czy następnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych w prowadzeniu polityki będzie doradzać specjalna Rada Historyków? – pytają eksperci.
W Stanach Zjednoczonych trwa debata, czy przy następnym prezydencie powinien działać specjalny organ doradczy złożony z historyków. Wszystko to za sprawą pochodzącego ze Szkocji historyka – profesora Nialla Fergussona z Harvardu, uznanego przez magazyn „Times" za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Propozycja szkockiego uczonego nie ma jednak nic wspólnego z tym, co w Polsce określa się mianem „polityki historycznej" (czy „polityki pamięci"). Jej celem jest raczej zaprzęgnięcie historyków do doradzania prezydentowi USA w podejmowaniu bieżących decyzji w polityce wewnętrznej i zagranicznej.
Fergusson, znany z takich głośnych (wydanych również w Polsce) publikacji jak „Potęga pieniądza", czy „Kolos. Cena amerykańskiego imperium" opublikował (wraz z innym uczonym – profesorem Grahamem Allisonem) w prasie oraz na stronie internetowej Uniwersytetu Harvarda manifest tzw. historii stosowanej (ang. „applied history"). Sam uniwersytet uruchomił zaś specjalny projekt pod tą właśnie nazwą.
Naszym zdaniem warto pochylić się nad tą inicjatywą również w Polsce. Propozycja Fergussona oraz Alisona stanowi bowiem coś więcej niż zajmującą intelektualnie rozrywkę i zmierza do przywrócenia historii („nauczycielki życia", jak mawiali starożytni Rzymianie) należnego jej miejsca w świecie zdominowanym przez analizy oparte na modelach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta