Hiszpania. Sojusznik Polski i jej biznesu
Potencjalne zyski z porozumienia peryferii są ogromne
Polskę, Grupę Wyszehradzką i szerzej całą Europę Środkową łączy coraz więcej wspólnych interesów z zubożałym południem Unii Europejskiej. Razem stworzylibyśmy blok, z którym musiałyby się liczyć Niemcy, Francja, Włochy i kraje Beneluksu, które dziś dyktują warunki gry po Brexicie. Cały układ sił w Brukseli zostałby więc odmieniony.
Zaszachowani przez populistów
Dobrym tego przykładem jest forsowana przez Komisję Europejską nowa dyrektywa o pracownikach delegowanych. Pod naciskiem Paryża, Berlina i Rzymu komisarz Marianne Thyssen chce do wiosny przyszłego roku przeprowadzić przez Radę UE prawo, które w praktyce zablokuje możliwość świadczenia usług przez firmy budowlane, transportowe czy usługowe z tańszych krajów Unii w krajach droższych. Temu przecież służy pomysł zrównania płac i wszystkich przywilejów socjalnych pracowników delegowanych i lokalnej ludności państwa, w którym firma realizuje kontrakt.
Polska, która wysłała do Unii na czasowe kontrakty setki tysięcy swoich pracowników rocznie, próbowała ten ruch zablokować. Przekonała do tego dziewięć innych krajów Europy Środkowej, a także Danię – liczące łącznie przeszło 100 mln mieszkańców.
Ale to było za mało: komisarz Thyssen w ogóle nie uwzględniła postulatów Warszawy, twierdząc, że jeśli „dumping...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta