Organy zweryfikują czy przedsiębiorca prawidłowo rozlicza swoje podatki
Urzędnicy fiskusa podejmują różne działania w celu sprawdzenia czy podatnik wypełnia swoje obowiązki związane z zapłata daniny. Najczęściej wszczynane są: kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe i postępowanie kontrolne.
Organy podatkowe i skarbowe mogą podejmować różne działania w celu weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych. Najczęściej spotykane to kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe i postępowanie kontrolne. Każde z tych pojęć może wywoływać poczucie zaplątania się w gąszczu obowiązujących przepisów. Aby uniknąć niepotrzebnego niepokoju, w niniejszym artykule zostały zaprezentowane i wyjaśnione poszczególne etapy każdej z procedur i podstawowe różnice między nimi.
Kto ma uprawnienia...
Kontrolę podatkową może wszcząć organ podatkowy pierwszej instancji. Najczęściej będzie to naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celnego (np. w przypadku akcyzy), jak również wójt, burmistrz (prezydent miasta). Organy te mogą również wszczynać postępowanie podatkowe.
Ponadto, kontrola podatkowa może zostać zapoczątkowana przez organ kontroli skarbowej. Jest nim w szczególności dyrektor urzędu kontroli skarbowej. Organ ten może także wszcząć postępowanie kontrolne.
... i na jakiej podstawie
Kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe są prowadzone na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Do kontroli podatkowej stosuje się również przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie kontroli przedsiębiorców (w szczególności te, które dotyczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta