Korektę wynikającą z błędu rachunkowego należy rozliczyć wstecz
Korektę kosztów w zakresie błędnie przyjętych wartości składek ZUS i podatku od nieruchomości spółka powinna uwzględnić w miesiącu powstania pierwotnego obowiązku podatkowego w CIT.
Powyższe stwierdzenie zostało wskazane w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2016 r. (ITPB3/4510-306/16/AD).
Wnioskodawca (spółka) jest osobą prawną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji tarcicy drzewnej. W związku z zatrudnieniem pracowników, w rozumieniu przepisów prawa pracy, spółka posiada status płatnika składek na ich ubezpieczenie społeczne, w tym składki wypadkowej. Ponadto, na podstawie regulacji zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, jest ona zobowiązana do rozliczania podatku od nieruchomości.
Spółka powzięła wątpliwości w odniesieniu do kosztów, które poniosła właśnie z tytułu opłacanych składek na ubezpieczenie wypadkowe pracowników i podatku od nieruchomości oraz które uprzednio zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. W następstwie przeprowadzonej weryfikacji i stwierdzonych błędów, spółka za nieobjęte przedawnieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta