Nadjeżdżają autonomiczne ciężarówki
Brakuje chętnych do pracy za kółkiem. Pomóc może autonomiczne auto.
robert przybylski
Pomimo niemal 10-procentowego bezrobocia, przedsiębiorcy mają kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego kandydata do pracy. Z badań przeprowadzonych na zlecenie EFL wynika, że dwie trzecie firm, które prowadziły rekrutację nie mogły znaleźć pracowników. Najtrudniej jest pozyskać pracownika kwalifikowanego – zarówno fizycznego jak i specjalistę. Tylko przewoźnicy samochodowi potrzebują – jak wylicza Instytut Transportu Samochodowego – 30 tys. kierowców.
Naturalnym wydaje się sięgnięcie po młodych. Bezrobocie wśród nich wynosi niecałe 8 proc. Od starszych osób są bardzie twórczy, otwarci, sprawniej obsługują komputery oraz znają języki obce. Ich zatrudnienie ma także słabe strony: 62 proc. przedsiębiorców wskazuje na brak doświadczenia zawodowego młodych, zaś blisko co czwarty ma luki w wiedzy technicznej i ogólnej. Niemal połowa badanych ocenia umiejętności młodych jako raczej niewystarczające.
Młodzi najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach budowlanych, produkcyjnych, hotelarstwie i gastronomii. Z tego samego raportu EFL wynika również, że 89 proc. małych i średnich firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta