Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo powinno chronić także właściciela

17 października 2016 | Nieruchomości | Grażyna Blaszczak
Grażyna Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita
Grażyna Błaszczak

Co najmniej nietaktem, wręcz błędem politycznym, jest dziś mówienie o tym, że ci, którzy nie płacą za zajmowane mieszkania, powinni być z nich usuwani.

Zresztą nie tylko dziś. Właściwie od lat nie znalazła się opcja polityczna, która – bez trwogi o wynik wyborczy – zdecydowałaby się tak zmienić przepisy chroniące lokatorów, aby nie mogli oni bezkarnie mieszkać – nawet latami – w wynajmowanym lokum, za które nie płacą.

Dlatego nader często dochodzi do sytuacji, w których uczciwe osoby najskromniej uposażone najpierw płacą za zajmowany lokal, a potem wyliczają sobie pieniądze na życie. Natomiast panowie życia, którym na chleb nie brakuje, nie płacą, gdy nie muszą. Przecież na bruku nie wylądują. Państwo o nich zadba.

Niedawno słyszałam historię zadłużonego od kilkunastu lat lokatora komunalnego M ze stolicy, który zapowiedział sąsiadom, że jak mu lokalu nie odnowią, to go podpali, bo to nie jego. I tak socjalne lokum mu się należy. Państwo powinno chronić lokatorów, gdy płacą, ale kiedy przestają, powinno chronić właścicieli. Inaczej dłużników z wyboru będzie przybywać.

Wydanie: 10576

Wydanie: 10576

Spis treści
Zamów abonament