JPK VAT – kto i kiedy musi przesłać fiskusowi elektroniczną wersję danych
Najmniejsze firmy mają jeszcze ponad rok, aby przygotować się do regularnego składania ewidencji zakupu i sprzedaży przez Internet. Jeśli korzystają ze zwolnienia, to nie muszą ich ani prowadzić, ani wysyłać do urzędu.
Mikroprzedsiębiorca ma jeszcze czas
Jestem mikroprzedsiębiorcą – podatnikiem VAT czynnym. Ewidencję VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, prowadzę przy użyciu specjalistycznego programu księgowego. Czy za okresy od 1 stycznia 2017 r. będę musiała przekazywać do urzędu ewidencję sprzedaży i ewidencję zakupu w formie JPK?
Od 1 lipca 2016 r., stosownie do art. 82 § 1b ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) m.in. osoby fizyczne prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania fiskusowi za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT >patrz ramka, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 o.p. (tj. w formie JPK) na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy. Informację tę składa się za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r.
BIP wskazuje wymagane dane
Struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta