Czy obiadem w podróży służbowej trzeba się podzielić z fiskusem
Zdarza się, że zamiast wypłacania diety pracodawca zwraca koszty wyżywienia pracownikowi będącemu w delegacji. Jeśli kwota na fakturze za posiłek przekracza limit określony w przepisach, pojawia się problem zapłaty podatku.
Marcin Radwan, Przemysław Kaczmarek
Dieta otrzymana przez pracownika od pracodawcy w związku z odbywaną podróżą służbową nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli jej wysokość mieści się w granicach określonych rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (dalej: rozporządzenie). Z kolei w przypadku zapewnienia pracownikowi wyżywienia lub rozliczenia jego kosztów z tytułu wyżywienia, gdy wartość świadczenia przekracza limit określony dla diety, zastosowanie zwolnienia od opodatkowania PIT stanowi praktyczny problem dla podatników.
Stan prawny
Punktem wyjścia dla rozstrzygnięcia przywołanej kwestii jest ustawa o PIT i jej art. 21 ust. 1 pkt 16, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w rozporządzeniu. Wysokość diety dziennej, w przypadku podróży krajowej, wynosi aktualnie 30 zł. Przepisy rozporządzenia szczegółowo określają także charakter diety i innych należności przysługujących pracownikowi i z tego względu wątpliwości natury podatkowej trzeba rozstrzygać na ich podstawie.
Kluczowy dla omawianego zagadnienia staje się § 2 rozporządzenia, zgodnie z którym pracownikowi w podróży służbowej przysługują diety i inne należności. Dieta w podróży krajowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta