Strategia walki z ubóstwem
Pewien poziom nierówności dochodowych jest w gospodarce pożądany, ale zbyt duże rozwarstwienie staje się często poważnym społecznym – i w konsekwencji gospodarczym – obciążeniem.
Emilia Skrok, Filip Kochan
Od 1987 roku 17 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. To dobra okazja, aby przypomnieć o 800 mln ludzi na świecie żyjących za mniej niż 1,9 dolara dziennie. To więcej niż 10 proc. nas wszystkich.
Misją Banku Światowego jest zwalczanie skrajnego ubóstwa oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju. W praktyce oznacza to podejmowanie działań na rzecz zmniejszenia skrajnej biedy do 3 proc. światowej populacji w 2030 r. z 10,7 proc. w roku 2013 oraz pracę na rzecz wzrostu dochodów 40 proc. najbiedniejszych. Te dwa cele są częścią światowej Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.
W ostatnich dwóch dziesięcioleciach nastąpił wyraźny spadek ubóstwa na świecie. Jednakże problem nierówności dotyka wciąż milionów osób, ograniczając ich szanse na prowadzenia godnego życia. Statystyki są niepokojące. Ubogie dzieci mają cztery razy mniejsze możliwości dostępu do edukacji na poziomie podstawowym w krajach rozwijających się niż dzieci bogate. Wśród 780 milionów osób nieumiejących czytać i pisać, aż dwie trzecie to kobiety. Biedni są też zdecydowanie bardziej zagrożeni ryzykiem niedożywienia, śmierci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta