Na konflikt w spółce można się przygotować
Porozumienie wspólników może regulować m.in. strategię gospodarczą spółki, zasady wyjścia wspólników ze spółki oraz sposoby rozwiązywania sporów korporacyjnych.
W życiu biznesowym spółek niejednokrotnie mają miejsce spory korporacyjne. Czy można z góry uchronić się przed powstaniem konfliktu korporacyjnego lub chociaż zastosować rozwiązania łagodzące jego ewentualne skutki? Co zrobić, gdy do sporu już dojdzie?
Z uwagi na fakt, że większość spółek funkcjonujących w obrocie prawnym stanowią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, poniżej omówione został konflikt korporacyjny w tym typie spółek. Z uwagi na podobieństwo wielu przepisów Kodeksu spółek handlowych regulujących ustrój i funkcjonowanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, wiele z proponowanych rozwiązań znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do tych ostatnich. Natomiast, z uwagi na odmienny charakter spółek kapitałowych oraz spółek osobowych, co do zasady, poszczególne rozwiązania i uwagi nie będą miały zastosowania do spółek osobowych.
Mądry wspólnik przed szkodą
Zgodnie z dewizą „lepiej zapobiegać, niż leczyć", przyszli wspólnicy już na etapie zawierania umowy spółki powinni rozważyć wszelkie możliwe scenariusze jej funkcjonowania – również te niepomyślne. Warto stworzyć odrębny dokument, w praktyce obrotu prawnego, nazywany umową wspólników/porozumieniem wspólników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta