Korupcja po szwedzku i po fińsku
Finlandia i Szwecja należą do najmniej skorumpowanych państw na świecie. Według Amnesty International Finlandia plasuje się na drugim miejscu, a na trzecim Szwecja. Na trzydziestej zaś pozycji znajduje się Polska razem z Tajwanem.
W Sztokholmie długo panowało wyobrażenie, że korupcja to naganne zjawisko, które występuje za granicą, i nie dotyczy mieszkańców tego kraju. Mit miał podłoże w międzynarodowych rankingach, w których Szwecja od lat cieszy się reputacją społeczeństwa wolnego od nadużyć. To samozadowolenie doprowadziło do tego, że czasami nie dostrzegano tu ryzyka korupcji. W raporcie sprzed czterech lat władze administracyjne podlegające Ministerstwu Finansów, Statskontoret , stwierdziły, że w kraju nie przeprowadzano badań nad korupcją, ponieważ „Szwecja postrzegana jest jako autentycznie uczciwy kraj". Ostatnimi jednak laty, tą oazą przykładności wstrząsnęła seria doniesień o nadużyciach stanowisk dla uzyskania własnych korzyści.
I właśnie o tych niepożądanych zjawiskach w Szwecji i w Finlandii dyskutowano na seminarium zorganizowanym przez Instytut Fiński w Sztokholmie. Sekretarz generalny Instytutu Antykorupcyjnego Helena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta