Wartość paliwa zużytego na prywatne przejazdy to przychód pracownika
Organy podatkowe ciągle uznają, że gdy pracodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać wydatki zatrudnionych osób na paliwo wykorzystywane w prywatnych jazdach, to jego wartość będzie musiał doliczać do ich przychodu ze stosunku pracy.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 sierpnia 2016 r. (IBPB-2-1/4511-312/16-1/HK).
W przedstawionym stanie faktycznym spółka udostępnia pracownikom samochody służbowe w celu wykonywania pracy na rzecz spółki w zakresie wynikającym z umowy o pracę, równocześnie zobowiązując pracowników do pełnej obsługi technicznej przydzielonych im aut. Chcąc zmotywować pracowników do bardziej wydajnej pracy oraz większej dbałości o powierzone mienie, firma zamierza zaproponować swoim pracownikom możliwość wykorzystywania udostępnionych im samochodów dla celów prywatnych. Zasady przydzielania i wykorzystywania samochodów służbowych mają zostać określone przez spółkę w wewnętrznym regulaminie, który ma opierać się m.in. na następujących założeniach:
- wszelkie koszty związane z zakupem samochodów służbowych, opłatami leasingowymi, kosztami używania tych samochodów (a zwłaszcza koszty ubezpieczeń, koszty zakupu paliwa i pozostałych materiałów eksploatacyjnych, koszty serwisowania i napraw) będzie ponosiła spółka;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta