Jak powinien wyglądać w Polsce model opodatkowania dochodów?
Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO
Opodatkowanie dochodów powinno być niższe dla mało zarabiających, także dlatego, żeby zachęcić ich do wchodzenia na legalny rynek pracy. Powinno być też możliwie powszechne, aby nie generować zachęt do „śmieciowego" zatrudnienia, które nie daje zabezpieczenia na starość. Musi być prostsze do płacenia dla pracodawców, dlatego chcieliśmy połączyć PIT i składki ZUS w jedną daninę, która będzie płynnie rosnąć wraz z dochodami, ale górna granica nie byłaby wyższa niż obecnie. Co więcej, dochód byłby dzielony na osobę w rodzinie, np. gdy pracuje dwoje rodziców i ma pięcioro dzieci, to ich dochód dzieli się na siedem, tzn. że ulgi prorodzinne są wbudowane w system.
Taki właśnie jest jednolity podatek, który proponowaliśmy dla pracobiorców, ale nie dla pracodawców. Jednolity podatek według PO to 10,2 mld zł, które zostałyby w portfelach pracujących Polaków i ich rodzin. Jeśli PiS nie wie, jak wprowadzić progresywny, ale racjonalny podatek jednolity, to niech skorzysta z naszego pomysłu, ale niech nie wywraca go do góry nogami.
Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej
System podatkowy powinien być prosty i przejrzysty. Na pierwszym etapie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta