Ciepło w planie Morawieckiego
Jacek Szymczak Jedynie gaz i w pewnym stopniu biomasa dadzą szansę na dywersyfikację paliw dla ciepłownictwa, dziś bazującego w 75 proc. na węglu – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
RZ: Ubiegłoroczne zyski ciepłownictwa spadły niemal trzykrotnie. Co było powodem?
Rentowność ogółem sektora rzeczywiście zmniejszyła się z 3,63 proc. w 2014 r. do 1,46 proc. w 2015 r. Było to związane m.in. z obniżeniem przychodów, ale też z obniżeniem taryf przez Urząd Regulacji Energetyki ze względu na niższe ceny węgla i gazu. W wielu przypadkach stawka taryfowa spadała nadmiernie. Nie uwzględniano w niej zwrotu na kapitale za poniesione czy planowane inwestycje. Skutek był taki, że przedsiębiorcy rzadko wnioskowali o podwyżki. Zazwyczaj prosili o utrzymanie cen, ale i tak często kończyło się to niższą taryfą.
Jaki będzie 2016 r.?
W tym roku nie należy się spodziewać zmiany tendencji. Dopiero teraz widać owo nieuwzględnianie zwrotu na kapitale w taryfach. Sytuacji nie poprawiają niskie ceny żółtych i czerwonych certyfikatów (wsparcie dla elektrociepłowni – red.), które pozwalają branży funkcjonować, ale nie zapewniają wystarczających środków na inwestycje. Skutek może być taki, że ciepłownicy zaczną je ograniczać. A teraz – przy niskich cenach paliw – byłby najlepszy czas do zwiększenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta