Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa autorskie są jak cebula: mają wiele warstw

26 października 2016 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik

"Shrek" to film animowany, który zdobył wielką popularność zarówno u młodszych, jak i u starszych widzów.

Dzieci świetnie się bawiły, oglądając zabawne i ciekawe perypetie głównych bohaterów. Dorośli mieli zaś wielką frajdę, dostrzegając wiele nawiązań do znanych motywów, postaci z bajek, ale także do popkultury, np. do filmu Matrix czy teleturnieju „Randka w ciemno".

W polskiej wersji językowej dodano także motywy z rodzimych filmów, np. słynne zdanie „kobieta mnie bije" z „Seksmisji", które nieprzypadkowo wypowiada osioł, któremu głosu użyczył Jerzy Stuhr.

Te i inne nawiązania dotyczą często niechronionych elementów z innych utworów: pojedynczych zdań, cech stylu czy oryginalnych pomysłów. Te przykłady to typowe inspiracje.

Niejednokrotnie popularność utworu powoduje, że motyw niebudzący wcześniej żadnych skojarzeń nabiera określonego znaczenia. Przykładem może być elegancki, przystojny mężczyzna ubrany w garnitur, pijący martini. Dopiero popularność serii filmów o agencie 007...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10584

Wydanie: 10584

Spis treści
Zamów abonament